1 . V jednom zápase hrali proti sebe vo futbale tímy Kocúrkova a Tramtárie. Doplň vetu, ktorú povedal športový redaktor: "Tím Tramtárie vyhral o dva góly výsledkom "
2 . Na fľaši sirupu je odporúčaný pomer riedenia 1 : 4. Ktorá z možností správne označuje toto riedenie.
3 . Pri pečení perníkov sme piekli rôzne tvary. V ktorej možnosti sú perníkové tvary v pomere 2 : 3 : 2?
4 . Na jednej z benzínových púmp sa zase dajú vyhrať modely áut ten, čo sme si vybrali my, má dĺžku 44 mm. Na podvozku je napísaný pomer zmenšenia 1 : 125. Ktorá z možností vyjadruje správne dĺžku nášho auta v skutočnosti?
5 . V Stálej expozícii vývoja slovenských počítačov je na stene zavesená fotografická zväčšenina s rozmermi 1,2 m x 1,2 m jedného z našich mikročipov v pomere 120 : 1. Ktorá z možností správne vyjadruje skutočný rozmer mikročipu?
6 . Ešte si spomínate na Garfielda? Doteraz mám pred očami ako meral labkou vzdialenosť jeho domčeka do Telegrafu labkou na škatuli cereálii. Na škatuli to boli dve labky. V skutočnosti musel prejsť 4 560 000 labiek. V akej mierke bola na škatuli cereálii urobená mapa?
7 . Istý majster vysvetľoval učňom, že do betónu dávame cement, piesok a vodu. Menej vody je viac, ale nesmie sa z miešačky prášiť. Betón je dobrý, keď sa v miešačke prevaľuje ako cesto a pri liati do fúrika vytvorí kužel. On vraj používa ako fintu pre lepšiu odolnosť betónu aj prostriedok na umývanie riadu. Na desať litrov vody primieša jednu polievkovú lyžicu, čo je asi 15 ml. Do miešačky vsypali učni 17 kg štrku, 5 kg cementu a 1,8 l vody. Koľko mililitrov prostriedku na umývanie riadu mali učni priliať do miešačky podľa majstrovho návodu?
8 . Na miestnom úrade chceli mať do osláv za 21 dní vysadené kvetiny. Na túto prácu vyčlenili 6 pracovníčok, ktoré tvrdili, že by prácu stihli spraviť až za 28 dní. Koľko pracovníkov ešte musí miestny úrad vyčleniť na túto prácu, aby stihli vysadiť kvetinky včas?
9 . V potravinách majú napísané "Ak kúpiš tri litre mlieka, zaplatíš len za dve!" Koľko zaplatíme v týchto potravinách za 7 litrov mlieka po 1,25 €?
10 . Čo je výhodnejšie? Kúpiť tri a dostať jedno zadarmo alebo kúpiť štyri a dostať jedno z nich zadarmo?