1 . Počas Štedrého večera je zvykom prekrajovať ovocie. Po jeho prekrojení by sa vám mal zjaviť obrazec hviezdy z jadierok. O aké ovocie ide?
2 . Čo má symbolizovať šošovica v šošovicovej polievke, ktorá sa v niektorých domácnostiach pripravuje v rámci Štedrej večere?
3 . Ako sa volá tradičný sladký makový pokrm pripravovaný najmä na východnom Slovensku počas vianočnej večere? Pomôcka: Ide o malé guľôčky z kysnutého cesta
4 . Pre koho sa zvykne v niektorých domácnostiach počas Štedrého dňa prestrieť jeden tanier navyše?
5 . Pred Štedrou večerou sa zvykne pod tanier vložiť šupina z vianočného kapra. Po večeri by sa táto šupina mala podľa tradície vložiť do peňaženky. Čo to má symbolizovať?
6 . K tradičným vianočným pokrmom patrí aj domáca vianočka. Čo znamená, keď vo vašom ukrojenom kúsku nájdete hrášok?
7 . Niektoré domácnosti sa po Štedrej večeri a rozdávaní darčekov poberú do kostola na omšu. O koľkej začína tradičná vianočná omša?
8 . Okrem toho, že boli aj na stole, ľudia ich hádzali aj do kútov v dome. Ide o slovenskú tradíciu, ktorá by mala zabezpečiť takú hojnosť, aká bola počas Vianoc. Čo sa vlastne hádzalo do kútov?
9 . V mnohých domácnostiach počas Vianoc nemôže chýbať Betlehemské svetlo. Kto ho roznáša?
10 . Štedrovečerná polievka nie je v každej domácnosti rovnaká. Niekde je tradíciou hubová či struková (hrachová, šošovicová). Aká polievka sa ešte zvykne na Slovensku konzumovať na Štedrý deň?